hoć macierzyństwo jest przygodą niezwykłą, a narodziny cudem, ciąża, poród i połóg stanowią dla organizmu ogromny wysiłek i wielokrotnie czynią w kobiecym ciele niemałe spustoszenie. Blizny po cesarskim cięciu lub na kroczu długo się goją, bywają bolesne i nieestetyczne, często nas stygmatyzują i wpędzają w kompleksy.
Kolejnym efektem szybkich zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w okresie ciąży mogą być też rozstępy – jedni mówią: zaakceptować, inni radzą: zlikwidować, a my pozostawiamy Tobie wybór. Jeśli jednak trudno Ci zaakceptować rozstępy, czy blizny, to medycyna estetyczna zna na to sposób.
Jedni mówią: zaakceptować, inni radzą: zlikwidować, a my pozostawiamy Tobie wybór. Jeśli jednak trudno Ci zaakceptować rozstępy lub blizny, to medycyna estetyczna zna na to sposób.
Sposoby na likwidację blizny
Dzieci rosną, a blizny na ciele zostają. Niektóre są niewidoczne, stają się kawałkiem naszej historii, ale inne są bolesne, „ciągnące” albo po prostu wg nas nieestetyczne i obniżają nasze poczucie atrakcyjności. Wstydzimy się ich w sypialni, maskujemy na plaży czy w miejscach sportu i rekreacji. Dziś na szczęście nie jesteśmy skazane na noszenie blizn do końca życia – warto je zniwelować zabiegami zakresu ginekologii estetycznej, np. zabiegami przy użyciu osacza bogatopłytkowego, ale również chirurgicznie oraz za pomocą lasera. Niezwykle skuteczna metoda laserem frakcyjnym prowadzi do przebudowy tkanki poprzez wywołanie mikrouszkodzeń. Zdrowa tkanka wokół tej uszkodzonej wiązką laserową skóry inicjuje proces samoodbudowy. Niezależnie jednak, na jaką metodę się zdecydujemy, znów mamy szansę cieszyć się pięknym ciałem i zapomnieć o tym, co nas do tej pory ograniczało.
Pożegnanie z rozstępami
Ciąża lub szybki wzrost w okresie dojrzewania zostawia nam na ciele ślad w postaci białych prążków, tzw. rozstępów, które wyglądają jakby w niektórych miejscach skóra naciągnęła się do granic możliwości. Ta postać równoległych, wrzecionowatych pasków białych lub czerwonych dla wielu z nas jest tym, co ciało oszpeca. Wiedzą o tym producenci rozmaitych kosmetyków, reklamując specyfiki na rozstępy, jednak mitem jest, że powstałe rozstępy można usunąć po prostu kremem. Kremy owszem są doskonałą profilaktyką, ale nie lekarstwem.
Metody usuwania rozstępów
Do usuwania rozstępów lepiej wykorzystać skuteczne metody, czyli innowacyjne zabiegi takie jak:
- laser frakcyjny CO2
- mezoterapię igłową
- radiofrekwencję mikroigłową
- nici APTOS
- osocze bogatopłytkowe
Profilaktyka – dla kogo?
Pamiętajmy jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, ale także kulturystów oraz osób w okresie szybkiego wzrostu lub przybierających na wadze. Co możemy zrobić, jeśli nie chcemy, aby naszej skórze pojawiły się rozstępy?
Zadbajmy o dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 i mikroelementy, w tym cynk i krzem, unikajmy wahań wagi i stosujmy kosmetyki na bazie olei, elastyny, kolagenu, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów.