Czyli jeden z najpopularniejszych zabiegów na świecie! Toksyna botulinowa, czyli popularny botoks, to chyba najbardziej znana metoda z zakresu medycyny estetycznej, o którym słyszał prawie każdy. Świadomie nie używamy jego popularniejszej nazwy – wokół tego zabiegu narosło wiele krzywdzących mitów, które warto obalić i które w ogóle nie mają z nim nic wspólnego! Użycie toksyny botulinowej nie pozbawia rysów twarzy i nie nadaje sztucznego, przerysowanego efektu. Chętnie chwalimy się efektami przed i po – udowadniając tym samym, jak wartościowy jest to zabieg. Zawsze stawiamy na naturalny efekt i podkreślenie urody pacjenta/pacjentki. Toksyna botulinowa działa nie tylko przeciw zmarszkom – służy także leczeniu nadpotliwości, bruksizmu oraz bólu głowy. Mierzysz się z tymi problemami? Koniecznie skontaktuj się z nami.
Zalety:
Zastanawiasz się nad innymi aspektami zabiegu? Masz inne nurtujące Cię pytania? Nie czekaj, zadzwoń do nas.
Przeprowadzenie zabiegów przy użyciu toksyny botulinowej typu A wymagają dużej wiedzy, doświadczenia i precyzji. W innym wypadku efekty mogą nie być takie, jakich oczekujemy, a pamiętajmy, że utrzymują się one przez pół roku, a nawet dłużej – warto więc wybrać gabinet z doświadczeniem i odpowiednim zapleczem, który zapewni nam bezpieczeństwo. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań. Brak doświadczenia i konsultacji lekarskiej, preparaty niskiej jakości – to czynniki, które wskazują na nieprofesjonalne podejście danego gabinetu. Dlatego, aby wykonać botoks, warto korzystać jedynie z usług ekspertów. Renomę kliniki w Olsztynie tworzy specjalistyczny zespół lekarski, podczas procedur korzysta się jedynie ze sprzętu z certyfikatem, a całość jest zawsze przeprowadzana zgodnie ze sztuką i etyką lekarską. Zapraszamy na spotkanie i wywiad w naszym gabinecie.
Botoks jest znany medycynie od lat i początkowo był stosowany do leczenia zeza. Obecnie toksyna botulinowa jest najczęściej wykorzystywana do spłycania zmarszczek. Z powodzeniem wykonujemy tę usługę od lat w naszej klinice w Olsztynie. Warto pamiętać o tym, że specjalistycznie wykonane iniekcje nie powodują żadnych niepożądanych skutków ubocznych, takich jak np. efekt maski. Botoks hamuje uwalnianie acetylocholiny, neuroprzekaźnika mięśni, co blokuje skurcze twarzy, które odpowiadają za tworzenie zmarszczek. Takie działanie nie tylko sprzyja usuwaniu bruzd, ale także powstawaniu nowych.
W naszym gabinecie przeprowadzamy wiele zabiegów z medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej. W Olsztynie, przy al. Wojska Polskiego 30A, zabiegi przeprowadzane są pod pełną kontrolą lekarza, od klasyfikacji i wywiadu, przez wykonanie zabiegu, aż po konsultacje kontrolne. Dokładamy wszelkich starań, by nasz pacjent miał zagwarantowane bezpieczeństwo. Nasz klinika w Olsztynie to miejsce przepełnione przyjazną atmosferą, z nowocześnie wyposażonymi gabinetami w doskonałych sprzęt i preparaty z najwyższej półki – na tak wysoki standard usług zasługuje każdy pacjent.
Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem jest znana medycynie od około 50 lat. Początkowo stosowano ją do leczenia zeza (1978r), a z upływem czasu jej zastosowanie stawało się coraz szersze. Botoks na całe czoło lub jedynie na lwią zmarszczkę stał się jednym z bardziej popularnych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Ten szybki, bardzo efektowny i praktycznie bezbolesny zabieg poprawia wygląd na okres od 3 do 6, a czasem nawet 8 miesięcy. Jest lubiany przez Panie i Panów. Przybywa też pacjentów, którzy wspomagają się toksyną botulinową w przypadku bruksizmu, czyli zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębai, które prowadzi do przerostu mięśni żwaczy i ścierania zębów.
Skoro czytasz ten tekst, prawdopodobnie jesteś zainteresowany skorzystaniem z zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Może Twoim zmartwieniem jest pionowa lwia zmarszczka pomiędzy brwiami lub ukazujące się podczas uśmiechu kurze łapki? A może szukasz metody na uciążliwe zgrzytanie zębami i bruksizm, które prowadzą do bólu szczęki i rozrostu mięśni twarzy?
Pierwsze opisywane w literaturze zastosowanie botoxu w celach estetycznych ukazało się w 1992 r. Od tego czasu botoks stał się standardowym zabiegiem wykonywanym w celu redukowaniu zmarszczek mimicznych (dynamicznych) i co się z tym wiążę niechirurgicznego odmładzania twarzy.
Botox jest neurotoksyną, która na poziomie płytki motorycznej hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Wyróżnia się aż siedem serotypów toksyny botulinowej (od A do G), które różnią się siłą oraz czasem działania.
Najsilniejsza i najczęściej stosowana w terapiach odmładzających jest toksyna typu A. Jest ona aż 10 razy silniejsza od toksyny B i 50 razy od botoksu typu C.
Pierwsze pytania, jakie zadają nasi potencjalni klienci, dotyczą przebiegu zabiegu, kwestii bezpieczeństwa i czasu utrzymywania się efektu po toksynie botulinowej.
Wśród najważniejszych wskazań do iniekcji toksyną wymienia się:
Toksyna botulinowa ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto wiedzieć o tym, że botoks jest lekiem i jak każdy lek powinien być podawany przez lekarza, a nie przez osoby bez takiego wykształcenia.
Wiadomo też, że każdy lek może powodować wystąpienie działań niepożądanych. W przypadku iniekcji botoksem większość działań niepożądanych ma charakter przejściowy, czyli są odwracalne. Należą do nich: opadanie kącika ust, obrzęk, opadająca powieka lub zaostrzenie się łuszczycy.
Botox działa jedynie w obrębie mięśni, do których została wstrzyknięta toksyna. Oznacza to, że pozostałe mięśnie funkcjonują po zabiegu bez zmian.
Od 3 do 6 miesięcy – tyle utrzymuje się efekt po botoxie. Jeżeli wykonujesz zabieg systematycznie, możliwe, że z czasem zaobserwujesz wydłużenie się efektu, nawet do 8 miesięcy.
Czy przed zabiegiem toksyną botulinową trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać? Nie. Nie musisz przygotowywać się do zabiegu z użyciem botoksu na czoło czy na inną partię twarzy. Ważniejsze od przygotowań jest trzymanie się wydanych przez lekarza zaleceń pozabiegowych.
Po zabiegu z użyciem botoxu na twarz zalecany jest odpoczynek. Przyjmuje się, że dla większego bezpieczeństwa dobrze jest ograniczyć wysiłek fizyczny. Lekarz wykonujący zabieg botoksu w naszej olsztyńskiej klinice poinformuje Cię o dokładnych zaleceniach, m.in. o tym, że przez 2 tygodnie od iniekcji toksyną nie możesz poddawać się zabiegom laserowym i wykonywać masażu twarzy.
Nasze spotkanie w klinice medycyny estetycznej BCLINIQUE w Olsztynie zawsze rozpoczynamy od rozmowy i przeanalizowania ankiety zdrowotnej. Wypełnienie kwestionariusza pomoże nam spojrzeć na pacjenta całościowo, a nie tylko na wybraną partię twarzy, której mamy pomóc. Wywiad, analiza ankiety i obejrzenie Twojej twarzy, zarówno w spoczynku, jak i podczas pracy mięśni, to początek i najdłuższa część zabiegu.
W trakcie konsultacji specjalista naszej kliniki medycyny estetycznej wykluczy obecność przeciwwskazań, do których można zaliczyć między innymi ciążę, aktywny trądzik (ropne zmiany), opryszczkę, bakteryjne zakażenia skóry, choroby złącza nerwowo mięśniowego i nadwrażliwość na preparat.
Gdy już wszystko zostanie uzgodnione i zaznaczone specjalną kredką, lekarz wstrzyknie preparat z toksyną botulinową w mięśnie docelowe. Oczywiście nie jest to zabieg w pełni bezbolesny, ale użycie cienkiej igły sprawi, że poczujesz minimalny ból tylko w momencie ukłucia. Można go określić jako trwający sekundy w każdym miejscu iniekcji. Cały zabieg trwa maksymalnie pół godziny, z czego wprowadzenie botoksu to dosłownie kilka minut.
Dawka botoksu dobierana jest indywidualnie do pacjenta. Pełen efekt powinien być widoczny po 2 tygodniach, więc jeśli nie będziesz pewien uzyskanego efektu, możesz skonsultować się z nami, np. podsyłając video, na którym próbujesz zmarszczyć brwi lub podnieść je ku górze (w zależności od okolicy, na której miałeś wykonaną iniekcję). Wszelkie wątpliwości rozwiejemy podczas konsultacji kontrolnej.
Ceny zabiegów z użyciem toksyny botulinowej są zróżnicowane i różnią się między gabinetami, a nawet miastami. Przejrzysty cennik botoksu powinien mieć wyszczególnione partie twarzy i podane konkretne ceny. Przykładowo: botoks na czoło, botoks na bruksizm, botoks na lwią zmarszczkę.
W naszej olsztyńskiej klinice ceny botoksu są wyszczególnione w zależności od okolicy zabiegowej. Jest to czytelny i przejrzysty cennik. Przykładowo, cena botoxu na usta, czyli lip flip kosztuje 500 zł. Tyle samo kosztuje leczenie uśmiechu dziąsłowego.
Ceny botoxu u lekarza, kosmetyczki i kosmetologa mogą być bardzo zróżnicowane, jednak pamiętaj o tym, że toksyna botulinowa jest LEKIEM, a nie kosmetykiem i to lekarz jest uprawniony do jej podawania! Wybieraj mądrze i nie sugeruj się tylko ceną. Chodzi o Twój wygląd, ale i zdrowie.
Patrząc na czoło okiem lekarza medycyny estetycznej, widzimy na nim dwie partie zabiegowe. Jedna z nich to zmarszczki poziome czoła, widoczne jako linie podczas unoszenia brwi ku górze. Druga partia to pionowe zmarszczki czoła, te między brwiami. Decydując się na zabieg botoksu w naszej klinice w Olsztynie, możesz z góry założyć która część czoła pragniesz wygładzić. Jeśli jednak podczas wizyty zdecydujesz, że jedna partia to za mało, nie będzie problemu z rozszerzeniem zabiegu toksyną botulinową na czoło o inne partie twarzy.
Mezoterapia igłowa i mikroigłowa z zastosowaniem argireliny może być alternatywą dla botoksuna czoło. Argirelina działa na poziomie synaps nerwowo-mięśniowych powodując rozluźnienie mięśni mimicznych. Ten peptyd nie tylko wygładza zmarszczki, ale też zapobiega powstawaniu nowych.
Minusem zabiegu może być jego cena i częstotliwość. Porównując efekt po jednej iniekcji botoxem, mezoterapia argireliną musiałaby być wykonana kilka razy. W rezultacie koszt zabiegu przekracza koszt botoksu.
Toksyna botulinowa i kwas hialuronowy usieciowany to dwa zupełnie inne preparaty. Jak wspominaliśmy, botox jest lekiem, a jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni, co wywołuje ich rozluźnienie. Rozluźniony mięsień powoduje wygładzenie skóry.
Kwas hialuronowy usieciowany, czyli wypełniacz, wypełnia tkankę, “wypychając” zmarszczkę ku górze. Efektem jest gładsza powierzchnia skóry.
Zabiegiem pierwszego wyboru przy walce z lwią zmarszczką i zmarszczkami poziomymi czoła jest zdecydowanie botox. Jeżeli po kilku tygodniach od zabiegu zaobserwujemy prawidłowe działanie toksyny, ale na skórze nadal będzie widoczne wgłębienie zmarszczki, możemy rozważyć podanie kwasu hialuronowego lub innej substancji wypełniającej.
Pierwsze zmarszczki mimiczne powstają już między 20. a 30. rokiem życia, zazwyczaj w okolicy oczu. Ten rodzaj zmarszczek nazywamy kurzymi łapkami. Kurze łapki pojawiają się w zewnętrznych kącikach oczu. Kurze łapki są efektem pracy hiperkinetycznego mięśnia okrężnego oka w czasie uśmiechania się lub mrużenia oczu.
Początkowo są widoczne tylko podczas uśmiechu, z czasem również w statycznej pozycji twarzy. Utrwalone zmarszczki mimiczne nazywane są statycznymi. Gdy staną się już zmarszczkami statycznymi, nie znikają nawet przy rozciągnięciu skóry, co oznacza trudniejszy i dłużej trwający proces ich niwelowania.
Wyróżnia się aż cztery wzory zmarszczek ujawniających się w bocznym kącie oka:
Wybierając się na botoks do naszej kliniki medycyny estetycznej w Olsztynie, możesz być spokojny, że dobierzemy odpowiednią terapię na Twoje kurze łapki.
Innym zabiegiem polecanym na okolice oczu jest mezoterapia mikroigłowa, zwana dermapenem i iniekcje stymulatorami tkankowymi.
Możemy zaproponować również laser frakcyjny lub inne zabiegi polepszające jakość skóry. Jednak podobnie jak w przypadku lwiej zmarszczki, jeśli problem wynika głównie z pracy mięśni mimicznych, to botox jest najbardziej efektywną propozycją. Inne zabiegi mogą nawilżyć i napiąć skórę, wspomóc syntezę kolagenu, co poskutkuje widoczną poprawą wyglądu, jednak… nie powstrzymają marszczenia się.
Osoby, które nie mają pojęcia o medycynie estetycznej często mylnie używają określenia botoksu na usta. Tak naprawdę chodzi im o powiększenie ust kwasem hialuronowym usieciowanym.
Jednak podanie botoksu wokół ust (a nie w same usta) również jest możliwe. Efekt po modelowaniu i wypełnieniu ust kwasem hialuronowym jest zupełnie inny niż po podaniu toksyny botulinowej na okolicę ust. Toksyna botulinowa relaksuje skurczony mięsień okrężny i usta stają się bardziej widoczne. Efekt u każdego pacjenta jest inny, ale na pewno można go nazwać subtelnym i naturalnym! Zabieg ten jest nazywany lip flip i trwa zaledwie kilka minut.
Jeśli usłyszysz o botoksie na usta, będziesz już wiedzieć, że chodzi o rozluźnienie mięśnia okrężnego i efekt delikatnego podkreślenia ust, a nie powiększenia. Od tego jest kwas hialuronowy.
Warto wspomnieć też o zmarszczkach zlokalizowanych po bokach nosa, które powstają w wyniku częstego marszczenia nosa. Zwane są zmarszczkami króliczymi i występują m.in. u alergików i u osób, które dużo przebywają na słońcu. Gdy słońce razi nas w oczy, mimowolnie marszczymy brwi i nos.
Bruksizm polega na występowaniu tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki i objawia się głównie w nocy. Zaciskanie i zgrzytanie jest niekontrolowane. Czasami jedynym objawem bruksizmu są bóle szczęki, promieniujące aż do skroni lub starte powierzchnie zębów, o których dowiadujemy się podczas rutynowej wizyty u stomatologa. Ponieważ przez sen nie słyszymy własnego zgrzytania i chrapania, czasami dowiadujemy się o problemie wtedy, gdy przeskakuje nam staw skroniowo-żuchwowy lub pojawiają się napięciowe bóle głowy.
Powikłania bruksizmu to: pękanie szkliwa, zmiany zapalne zębów i zębodołów, rozchwiania zębów, zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych.
Nazwa „bruksizm” pochodzi z języka greckiego od słowa „brugmos”, oznaczającego „miażdżenie zębów”. Ponieważ przyczyną bruksizmu dość często są problemy ze snem lub nerwowość, pacjentom zaleca się wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty. Niekiedy konieczne jest włączenie lekkich leków przeciwlękowych lub przeciwdepresyjnych, ale o tym decyduje specjalista.
Szukając innych przyczyn bruksizmu, warto odwiedzić lekarza ortodontę, który sprawdzi czy przyczyną bruksizmu nie jest wada zgryzu. Jeżeli okaże się, że aparat ortodontyczny jest zbędny, stomatolog może zaproponować szynę relaksującą, którą należy zakładać na noc. Ma ona na celu ochronę powierzchni zębów przed zniszczeniami mechanicznymi. Szynę można zamówić również u protetyka lub stomatologa, jednak nie w każdym gabinecie jest taka możliwość. Szukaj stomatologów, którzy specjalizują się w bruksiźmie.
Pomocy możesz szukać również u fizjoterapeuty. Masaż, terapia punktów spustowych mięśni żucia, suche igłowanie, ćwiczenia posturalne i oddechowe – to może zaproponować zorientowany w temacie fizjoterapeuta.
Przyjmuje się, że bruksizm dotyczy aż 8% dorosłych osób. Do czynników zalicza się również choroby przewlekłe, alergię, astmę, problemy z oddychaniem oraz infekcje górnych dróg oddechowych.
Toksyna botulinowa jest bardzo skuteczna we wspomaganiu leczenia bruksizmu. Wywołuje ona efekt paralityczny poprzez hamowanie uwalniania acetylocholiny w złączu nerwowo mięśniowym skutkując mniejszą siłą skurczu mięśnia. Metoda ta przynosi potwierdzone efekty i jest dla pacjentów bezpieczna.
Spadek aktywności mięśni, czyli niemożność zaciskania szczęki i napinania mięśni trwa od 4 do 6 miesięcy, a efekt powinien być odczuwalny już po kilku dniach, maksymalnie po 2-3 tygodniach.
Doświadczenie pokazuje, że zastosowanie trzech dawek botoksu w trzymiesięcznych odstępach umożliwia osiągnięcie najlepszych rezultatów.
Lekarz wstrzykuje niewielkie ilości toksyny botulinowej w tkankę i co dzieje się z nią dalej? Wysokie powinowactwo cząsteczek toksyny do receptorów, które znajdują się na powierzchni błony presynaptycznej sprawia, że botoks za pomocą ciężkiego łańcucha łączy się z zakończeniami presynaptycznymi cholinergicznych włókien nerwowych.
Każda toksyna zawiera swój receptor. Toksyna botulinowa typu B wiąże się z synaptotagminą, a receptorem toksyny botulinowej typu A jest białko związane z błoną pęcherzyka presynaptycznego SV2C. Co istotne, żeby połączenie toksyny z białkiem było możliwe, musi nastąpić uwolnienie acetylocholiny z pęcherzyka do szczeliny synaptycznej. Im większa liczba pęcherzyków uwolni acetylocholinę, tym intensywniejszy będzie proces wiązania botoksu.
Mechanizm działania toksyny botulinowej typu A jest związany z enzymatycznym uszkodzeniem białek kompleksu SNARE w błonie presynaptycznej zakończeń nerwowych. Za defragmentację białka SNAP-25 odpowiada lekki łańcuch toksyny botulinowej typu A. Toksyna BoNT/A, hydrolizując białko SNAP‑25, odcina dziewięć ostatnich aminokwasów i następuje zahamowanie uwalniania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych włókien nerwowych. Zablokowana jest funkcja motorycznej płytki nerwowo-mięśniowej, a mięśnie nie mogą się kurczyć.
Zapraszamy Cię do naszej kliniki w celu omówienia szczegółow zabiegu!