ippi Langstrumpf sprawiła, że kobiety zamarzyły o piegach. Modelki nakrapiane piegami stały się gwiazdami modelingu, z charakterystycznego przebarwienia robiąc swój atut. Jednak nie wszystkie przebarwienia są tak estetyczne. Plamy, nie piegi, często nam przeszkadzają. Jak je usunąć? Podpowiadamy!
Przebarwienia – ciemne plamy na skórze – pojawiają się, kiedy melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik skóry, są zaburzone. Przyczyn tego problemu może być wiele, ale zwykle nieestetyczne plamy pojawiają się w miejscach narażonych na częste działania słońca – na twarzy, dekolcie, przedramionach, ramionach czy dłoniach.
Istnieje wiele metod niwelowania przebarwień, należy jednak pamiętać, że przede wszystkim warto stosować profilaktykę
Jednak nie tylko słońce jest odpowiedzialne za przebarwienia – czasem to wynik zaburzeń hormonalnych, stanów zapalnych, a nawet leków. Przebarwienia zwykle nasilają się wraz z wiekiem.
Jak pozbyć się przebarwień?
Jedną z metod usuwania przebarwień jest mezoterapia igłowa gotowymi preparatami. Polega ona na nakłuwaniu skóry, aby zaaplikować odpowiednie substancje aktywne. Do usuwania przebarwień często stosuje się preparaty, zawierające retinol, kwas traneksamowy, azelainowy oraz fitowy, a także arbutynę oraz witaminę C. Aby wyrównać koloryt skóry, warto zainwestować w serię zabiegów.
Leser na przebarwienia
Inną, a uznawaną za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień, jest laseroterapia. Wiązka lasera rozbija melaninę na drobniejsze cząsteczki, dzięki czemu zostaje ona automatycznie wchłonięta przez organizm.
Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim warto stosować profilaktykę, aby nie dopuszczać do pojawienia się kolejnych przebarwień, a po zabiegach stosować wspomagającą pielęgnację. Kremy czy serum z witaminą C 15%- 30% oraz arbutyną to doskonały wybór dla skóry skłonnej do przebarwień.