Mediraty
Moc antyoksydantów dla pięknej skóry
0
A
Moc antyoksydantów dla pięknej skóry
Moc antyoksydantów dla pięknej skóry
Co to są antyoksydanty?

O antyoksydantach w diecie zaczęło być głośno w latach 90., wtedy po raz pierwszy przypisano kluczową rolę związkom chemicznym, które hamują reakcje utleniania zachodzące w naszych organizmach.

Antyoksydacja w pielęgnacji skóry pozwala zahamować proces starzenia i zadbać o kondycję skóry (…)

A tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór, choroby stawów, choroby układu pokarmowego, nerwowego. Dziś możemy je dostarczać organizmowi na talerzu, a także poprzez kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej, niwelując w ten sposób oznaki stresu, zmęczenia i starzenia się skóry. Przynoszą jej jędrność, blask i naturalne piękno.

Jak działają antyoksydanty?

Zanim wyjaśnimy, jak działają antyoksydanty, warto poznać zasady namnażania się w organizmie wirusów, bakterii i wolnych rodników. Są to bowiem cząsteczki niesparowane elektronem, a dążąc do sparowani, pobierają elektron od zdrowych komórek, w ten sposób je uszkadzając. A to prowadzi do szybszego starzenia się skóry i narażanie na choroby. Liczne źródła podają nawet 50 chorób wywołanych działaniem wolnych rodników. I właśnie antyoksydanty – nazywane też przeciwutleniaczami – są najskuteczniejszym remedium na działanie pozbawionych elektronu cząsteczek tlenu. Neutralizują je, krążąc po organizmie i oddając wolnym rodnikom brakujące elektrony. A spełniwszy swoją rolę, są wydalane

Najsilniejsze antyoksydanty

Antyoksydanty dzielą się endogenne i egzogenne oraz takie, które należą do obu grup. Endogenne, jak nazwa wskazuje pochodzą z wewnątrz organizmu – na przykład koenzym Q10 czy melatonina. Egzogenne przeciwutlaniacze musimy dostarczyć organizmowi z zewnątrz i są to przede wszystkim witaminy – C, A i E, a także karotenoidy (m.in. beta-karoten, luteina, likopen), polifenole (przede wszystkim flawonoidy), jak również koenzym Q10, którego wytwarzanie z wiekiem maleje.

Antyoksydanty w pożywieniu

Antyoksydanty w diecie nazywane są często tarczą obronną organizmu. To one niwelują efekty tzw. stresu oksydantowego, czyli stanu zakłóconej równowagi pomiędzy namnażaniem się wolnych rodników, a ich neutralizacją. Przyczyną stresu są zwykle przetworzone produkty, wysokie tempo życia, brak higieny snu i regeneracji. Szczególnie teraz – w dobie XXI wieku – kiedy na naszym talerzu lądują produkty niewiadomego pochodzenia, warto świadomie implementować sobie sporą porcję przeciwutleniaczy. Na szczęście natura hojnie nas nimi obdarza – duże ilości witaminy C znajdziemy w pietruszce i cytrusach, witaminę E w orzechach, ziarnach i olejach roślinnych, zaś A zasila czerwone warzywa i owoce. Z kolei z kakao, wina czy gorzkiej czekoladzie możemy dostarczyć organizmowi flawonoidy, a z zielonych liści warzyw i owoców luteinę.

Antyoksydanty dla pięknej skóry

Antyoksydacja w pielęgnacji skóry pozwala zahamować proces starzenia i zadbać o kondycję skóry. Kosmetyki zawierające w składzie antyoksydanty, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwzmarszczkowe. Przeciwutleniacze stosowane w kosmetykach umożliwiają żywym komórkom odnowę, wzmacniają strukturę kolagenu, dzięki czemu skóra wygląda na młodszą, a zmarszczki się redukują. Co ważne, antyoksydanty w preparatach kosmetycznych chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, które powoduje fotostarzenie się skóry oraz powstawanie przebarwień.

Antyoksydacyjne zabiegi anti-aging

Jednak najlepsze efekty daje skórze zabieg antyoksydacyjny, który neutralizuje wolne rodniki zanim wyrządzą one szkody, a także stymulują zdrowe komórki do szybszej regeneracji. Zabieg antyoksydacyjny bogaty jest w takie przeciwutleniacze jak witaminy A, C i E oraz resweratrol, kwas ferulowy czy koenzym Q10 Już pierwszy zabieg wyraźnie poprawia kondycję skóry, ujednolica koloryt, a działając dobroczynnie na włókna kolagenu i elastyny przywraca skórze jędrność i młody wygląd.

Na czym polega zbieg antyoksydacyjny?

Istotą zabiegu antyoksydacyjnego jest wprowadzenie do głębokich warstw skóry drogocennych przeciwutleniaczy. Może je zaaplikować na kilka sposobów – najbardziej popularne to peeling chemiczny oraz mezoterapia igłowa pozwalająca dotrzeć do głębszych partii skóry. Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór odmładzających mieszanek antyoksydacyjnych. Taki koktajl antyoksydacyjny wprowadzony do wnętrza skóry przez mikrouszkodzenia daje błyskawiczny efekt rozświetlenia. Skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Jak często zabieg antyoksydacyjny?

Gdy mowa o najskuteczniejszej aplikacji, czyli mezoterapii igłowej, warto zafundować sobie serię 3-5 zabiegów w odstępie kilku tygodni. PO zabiegu warto unikać słońca, dlatego zimowy okres jest idealną porą na antystarzeniową terapię przeciwutleniaczami.

Dla kogo kuracja anti-aging?

Terapię antyoksydacyjną warto stosować już po 20. roku życia, ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać szkodom niż je usuwać. Jednak niezależnie od wieku, dbając o regularne usuwanie z organizmu toksyn możemy długo cieszyć się zdrową, lśniącą skórą.