Mediraty
Medycyna Estetyczna w Polsce
0
M
Medycyna Estetyczna w Polsce
Medycyna Estetyczna w Polsce

Zabiegi medycyny estetycznej są wykonywane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. W Polsce najwięcej zabiegów wykonują kobiety, ale coraz więcej mężczyzn również się na nie decyduje. Najwięcej zabiegów wykonuje się pacjentom w wieku od 30 do 50 lat, ale udział osób starszych i młodszych w tej statystyce nieustannie rośnie.

60% Polaków uważa, że medycyna estetyczna jest dla każdego (…)

Pacjenci decydują się na zabiegi medycyny estetycznej z różnych powodów. Często chcą poprawić swój wygląd, zwiększyć pewność siebie lub po prostu poczuć się lepiej we własnym ciele. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie zmarszczek, zwiększenie objętości ust, korektę nosa, uszu czy podbródka. Dzięki tym zabiegom można poprawić wygląd, ale także zwiększyć komfort życia. W wyniku pandemii, Polki i Polacy zaczęli bardziej dbać o swoją skórę i wygląd, co wpłynęło na zwiększenie zainteresowania zabiegami medycyny estetycznej. Ponadto, systematyczny wzrost liczby zamożnych Polaków, łatwość dostępu do gabinetów oferujących zabiegi estetyczne oraz zmiana sposobu myślenia o tego typu zabiegach również przyczyniły się do wzrostu popularności medycyny estetycznej w Polsce.

Najczęściej wybierane zabiegi medycyny estetycznej w Polsce to korekta czoła (72% zabiegów), wypełnianie ust (46%), skóry wokół oczu (44%) i całej skóry twarzy (39%). Najczęściej wykorzystywanymi preparatami są toksyna botulinowa (29%) i wypełniacze (28%). W ostatnim czasie popularne stały się również zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, które mają na celu poprawę kondycji skóry i stymulację procesów regeneracyjnych. Według badania przeprowadzonego przez Laboratoires Vivacy Polska, niemal 80% ankietowanych lekarzy zaobserwowało, że pacjenci w 2021 roku przeznaczali więcej środków na zabiegi medycyny estetycznej. Na zabiegi najchętniej decydowały się osoby w wieku 31-45 lat (63%) oraz 46-65 lat (41%). Zaobserwowano również rosnące zainteresowanie wśród młodszej grupy pacjentów, w wieku 18-30 lat (23%).

Zgodnie z dostępnymi danymi, medycyna estetyczna jest zdominowana przez pacjentów płci żeńskiej. Według raportu opublikowanego przez portal Medycynaestetyczna.pl, kobiety stanowią aż 96% wszystkich pacjentów korzystających z zabiegów medycyny estetycznej w Polsce. Jednakże, coraz więcej mężczyzn decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej, takie jak np. botoks, korekta nosa, korekta podbródka, usuwanie zmarszczek czy zabiegi na ciało. Wśród mężczyzn najczęściej wykonywanym zabiegiem jest botoks, który pozwala na wygładzenie zmarszczek mimicznych i poprawę wyglądu skóry. Mężczyźni decydują się również na zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, które pozwalają na poprawę wyglądu ust, nosa czy podbródka. Choć liczba mężczyzn korzystających z zabiegów medycyny estetycznej wciąż jest mniejsza niż liczba kobiet, to trend ten z roku na rok się zmienia i coraz więcej mężczyzn decyduje się na poprawę swojego wyglądu. Według raportu opublikowanego przez portal Medycynaestetyczna.pl, jedynie 30% osób korzystających w Polsce z zabiegów medycyny estetycznej wykonuje je u lekarza, co jest bardzo niepokojąca informacja, głównie z uwagi na fakt, że gabinety kosmetyczne nie zapewniają tego samego poziomu profesjonalizmu, wiedzy i bezpieczeństwa co gabinety medyczne.

Zdaniem ekspertów, influencerzy mają duży wpływ na rynek medycyny estetycznej w Polsce, szczególnie w przypadku młodych ludzi, którzy chętnie poddają się nawet zabiegom, których nie potrzebują. Autorzy raportu zwracają uwagę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń związanych z medycyną estetyczną, takich jak powikłania, nieskuteczność lub nawet uszczerbek na zdrowiu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pacjenci korzystali z rzetelnych źródeł informacji i zawsze konsultowali się z doświadczonymi specjalistami medycyny estetycznej przed podjęciem decyzji dotyczącej zabiegu

Rynek medycyny estetycznej w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich kilku lat liczba gabinetów medycyny estetycznej wzrosła o kilkaset procent. W Polsce działa wiele firm oferujących preparaty i narzędzia do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Wartość rynku medycyny estetycznej w Polsce szacowana jest na kilkaset milionów złotych rocznie.

Obecnie w medycynie estetycznej obserwuje się tendencję do naturalnego wyglądu, czyli takiego, który podkreśla urodę, ale nie zmienia diametralnie rysów twarzy. Coraz więcej osób rezygnuje z nienaturalności, sztucznych rysów twarzy czy mimiki. Wśród najpopularniejszych zabiegów w Polsce wciąż znajdują się botoks, kwas hialuronowy, mezoterapia igłowa, laserowe usuwanie owłosienia oraz zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Z kolei raport “Etyka i przyszłość medycyny estetycznej” wskazuje na rosnące zainteresowanie pacjentów zabiegami z wykorzystaniem wąskopasmowego światła LED, które ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza regenerację skóry, a także zabiegami z wykorzystaniem kwasu polimlekowego, który ma działanie nawilżające i ujędrniające skórę. W raporcie zwraca się również uwagę na rosnące zainteresowanie pacjentów zabiegami z wykorzystaniem technologii HIFU, czyli ultradźwięków o wysokiej intensywności, które mają działanie liftingujące i ujędrniające skórę.

Perspektywy rozwoju medycyny estetycznej w Polsce są bardzo dobre. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich wykonanie, a rynek medyczny oferuje coraz więcej nowych technologii i preparatów. W Polsce działa wiele firm, które oferują preparaty i narzędzia do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Warto zauważyć, że coraz więcej ludzi decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej nie tylko ze względu na poprawę wyglądu, ale także ze względu na poprawę zdrowia i samopoczucia. W przyszłości można spodziewać się dalszego wzrostu liczby gabinetów medycyny estetycznej oraz zwiększenia liczby wykonywanych zabiegów. Wraz z rozwojem technologii można spodziewać się również pojawienia się nowych, bardziej zaawansowanych metod wykonywania zabiegów.

Według raportu Laboratoires Vivacy Polska, Polki i Polacy zmienili swoje podejście do medycyny estetycznej w wyniku pandemii. Więcej czasu spędzanego w domu wpłynęło na mniejszą częstotliwość używania makijażu, za to zwiększyło liczbę wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Według raportu, 60% Polaków uważa, że medycyna estetyczna jest dla każdego, a nie tylko dla wybranych. 40% ankietowanych uważa, że zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne i skuteczne. Wśród kobiet w wieku 18-24 latach aż 70% zadeklarowało, że chciałoby skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej w przyszłości.

Polki i Polacy decydują się na zabiegi medycyny estetycznej z różnych powodów. Często chcą poprawić swój wygląd, zwiększyć pewność siebie lub po prostu poczuć się lepiej we własnym ciele. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie zmarszczek, zwiększenie objętości ust, korektę nosa, uszu czy podbródka. Dzięki tym zabiegom można poprawić wygląd, ale także zwiększyć komfort życia.