Mediraty

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Usuwanie zmian skórnych

Zmiany skórne oraz zmiany występujące w okolicach intymnych, takie jak włókniaki, brodawki, naczyniaki, tłuszczaki, kaszaki, kępki żółte i niepokojące znamiona barwnikowe czy tzw. pieprzyki, nie są usuwane jedynie ze względów estetycznych. Ważne, aby skonsultować się z lekarzem i usunąć przyczynę.

Wskazania do zabiegu:
  • brodawki, włókniaki, prosaki, kłykciny kończyste, punkty rubinowe, naczyniaki, tłuszczaki, kaszaki, znamiona barwnikowe i kępki żółte w różnych miejscach,
  • znamiona, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu (podrażnienia, otarcia),
  • znamiona, które mają podejrzenie zmian nowotworowych,
  • nieestetyczne zmiany, rozległe,

Zalety:

  • usuwanie zmian laserowo lub chirurgicznie (z badaniem histopatologicznym),
  • zabieg w większości przypadków jest jednorazowy,
  • czas trwania to z reguły kilkanaście minut,
  • szybka rekonwalescencja.

Często Zadawane Pytania

Jakich efektów możesz się spodziewać?
Jak to działa?
Jak wygląda zabieg?
Ile kosztuje zabieg?
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

ZADZWOŃ

 

(89) 307 03 20

Zastanawiasz się nad innymi aspektami zabiegu? Masz inne nurtujące Cię pytania? Nie czekaj, zadzwoń do nas.

Usuwanie zmian skórnych Olsztyn

Zmiany, znamiona, pieprzyki – ma je praktycznie każdy człowiek. Niestety, w wielu sytuacjach, te zmiany przeszkadzają, szpecą, niepokoją. Duże znamiona w widocznych miejscach, takich jak twarz, dekolt czy przedramiona mogą być powodem kompleksów. Znamiona, które znajdują się w miejscach, w których są narażone na otarcia, nie tylko powodują dyskomfort, ale i regularnie drażnione mogą być niebezpieczne dla zdrowia. W końcu, szczególnie znamiona barwnikowe, mają tendencję do transformacji w czerniaka – i z tego powodu powinny być pod stałą kontrolą dermatologiczną lub być usuwane, aby temu zapobiec. W BClinique oferujemy usuwanie zmian skórnych różnego typu i przy użyciu różnych technik.

Usuwanie znamion Olsztyn

W przypadku jakich znamion wskazane jest usunięcie? Przede wszystkim tych, które znajdują się w miejscu widocznym – gdzie nie tylko szpecą, ale i narażone na ekspozycję słoneczną, mogą być zagrożeniem. Dermatolodzy wskazują również znamiona, które znajdują się w miejscach drażnionych oraz wyglądają inaczej niż inne, mają podejrzaną strukturę, wygląd. Wszystkie, które budzą jakiekolwiek wątpliwości, powinny być zgłoszone lekarzowi, który zadecyduje, czy mają charakter łagodny, czy kwalifikują się do usunięcia. Usuwanie znamion Olsztyn? Zapraszamy do BClinique.

Bezpieczne i Komfortowe Usuwanie Zmian Skórnych w Olsztynie

Usunięcie zmian skórnych w BClinique to zabieg przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym i w miłej atmosferze, przez co cała procedura jest maksymalnie komfortowa. Lekarz specjalista wykona zabieg zarówno laserowy, jak i chirurgiczny, w bezpieczny sposób, a naturalna reakcja organizmu na interwencję, taka jak obrzęk czy lekkie zasinienie, zazwyczaj nie utrzymuje się dłużej, niż przez 1-3 tygodnie. Usunięcie zmian skórnych Olsztyn? Zapraszamy do gabinetu BClinique.

Znamiona, pieprzyki, włókniaki, czerniaki… Nazw zmian skórnych jest mnóstwo. Każdy z nich posiada jakieś barwne plamki lub bardziej odstające od powierzchni skóry znamiona. Większość z nich jest zupełnie niegroźna, ale część może budzić niepokój. W ostatnich latach dużo mówi się o czerniaku jako o cichym zabójcy. Dzięki temu pacjenci zaczynają zwracać uwagę na swoje znamiona i korzystać z diagnostyki. Zupełnie niegroźnym, a denerwującym znamieniem może być wypukły pieprzyk lub włókniak na linii zapięcia stanika. Jest on niewidoczny dla innych, a jednak narażony na otarcia, a nawet naderwanie. Z takimi zmianami zgłaszają się Nasi Pacjenci.

Badanie i usuwanie znamion skórnych

Znamiona nie zwracają szczególnej uwagi u ich właściciela, dopóki nie są problemem estetycznym lub nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Wtedy właśnie Pacjenci trafiają do nas z zapytaniem, czy pieprzyk można usunąć. Jeżeli usuwanie brodawek lub innych zmian da się wykonać w bezpieczny sposób, to dlaczego z tej możliwości nie skorzystać? Dokładamy wszelkich starań, by każdy zabieg był przeprowadzony sprawnie, tak by oszczędzić Pacjentowi stresu i dyskomfortu.

Pierwszym krokiem ku temu, by pozbyć się niechcianego pieprzyka, jest badanie wizualne skóry, czyli obejrzenie konkretnej zmiany, ocena jej koloru, struktury i wielkości. Na tej podstawie otrzymujemy istotne informacje o znamieniu. Jeżeli badana zmiana wyda nam się podejrzana, zlecimy biopsję skóry lub wykorzystamy inne metody oceny znamion. W niektórych przypadkach, jak usuwanie kurzajek, działamy od razu z wykorzystaniem sprzętu i narzędzi naszego gabinetu w Olsztynie.

Obecnie wykorzystywane do oceny skóry urządzenia to:

  • dermatoskopia,
  • obrazowanie wielospektralne,
  • ultrasonografia,
  • optyczna tomografia koherencyjna,
  • obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego,
  • konfokalna mikroskopia laserowa.

Pieprzyki, włókniaki, czerniaki, brodawczaki

Wytworów skóry jest mnóstwo. Niektóre zwane są plamami, inne nowotworami złośliwymi lub niezłośliwymi. Jak je odróżnić? Trudno samodzielnie określić, z jakim znamieniem mamy do czynienia.

Znamiona – jak je rozpoznać

W ogromnym skrócie można uznać, że pieprzyk to potoczna nazwa znamion barwnikowych. Piegi i plamy to znamiona barwnikowe płaskie. Włókniaki dzieli się na miękkie i twarde. Miękkie włókniaki są gładkie i ruchome w dotyku. Twarde są… twarde. Włókniaki mają barwę skóry lub od niej ciemniejszą. W internecie możesz obejrzeć mnóstwo przykładowych zdjęć pieprzyków, plam i innych znamion. Jednak pewną diagnozę otrzymasz dopiero na wizycie ze specjalistą, np. w naszej klinice w Olsztynie. Gdy dokładnie obejrzymy zmianę skórną, zaproponujemy usunięcie jej laserem lub wycięcie chirurgiczne. Poznasz też cenę zabiegu i zalecenia pozabiegowe.

Usuwanie włókniaków i pieprzyków

Pieprzyki i włókniaki są usuwane na życzenie pacjentów głównie ze względów estetycznych lub (jak wspomnieliśmy we wstępie), gdy przeszkadzają, np. podrażnia je bielizna. Usuwanie niektórych z nich jest jednak czasem konieczne również ze względów medycznych.

Usuwanie brązowych pieprzyków z twarzy

Pieprzyki na twarzy mogą być przyczyną niezadowolenia lub kompleksów. Jeżeli istnieją bezpieczne metody, aby usunąć pieprzyk lub brodawkę z twarzy, dlaczego by z nich nie skorzystać?

Laserowe usuwania pieprzyków z twarzy

Pieprzyki i inne znamiona, które występują na twarzy i nadają się do usunięcia, usuwamy w naszym gabinecie w Olsztynie metodą laserową. Jest ona bardzo precyzyjna, a co bardzo istotne w przypadku twarzy, prawie nie zostawia śladu.

Po usuwaniu laserowym niezwykle trudno o widoczną bliznę i może ona wynikać jedynie z rażącego zaniedbania pacjenta. Laserowe usuwanie włókniaków wiąże się z bardzo krótkim okresem rekonwalescencji. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, czy możesz usunąć ten denerwujący pieprzyk obok brwi lub na brodzie.

Kiedy chirurgiczne wycinanie pieprzyka?

Zawsze oglądamy znamię, z którym przychodzi do nas pacjent pod kątem możliwości usunięcia go metodą laserowego wypalania, jednak nie zawsze są ku temu możliwości. Niekiedy trzeba podjąć decyzję o wycięciu zmiany skalpelem, z zachowaniem tzw. marginesu.

Wskazaniem do wycięcia chirurgicznego są m.in.

  • zmiany, które nasuwają podejrzenie czerniaka;
  • ogniska, które różnią się wyglądem od innych zmian (makroskopowo lub w badaniu dermoskopowym);
  • zmiany „spitzoidalne” (pojedyncze zmiany o charakterze kopulastej grudki, z reguły o średnicy poniżej 10 mm. Większość z tych zmian występuje na twarzy u dzieci albo na kończynach dolnych u młodych kobiet);
  • wszelkie wątpliwości diagnostyczne.

Wskazaniem do chirurgicznego wycinania jest rozpoznanie znamion błękitnych u dorosłych. Wycina się też różowe guzki, które szybko rosną.

Jeżeli zmiana jest bardzo duża, lekarz może zrezygnować z usuwania laserowego i zaproponować jej wycięcie. Również w sytuacji, gdy budzi ona niepokój, specjalista podejmie decyzję o chirurgicznym usunięciu znamiona (z większym marginesem) i wysłaniu go do analizy histopatologicznej.

Oczekiwanie na wyniki badania histopatologicznego jest dla pacjentów stresujące, ale staramy się, aby cały proces nie trwał dłużej, niż to konieczne. Gdy tylko wynik do nas trafia, od razu powiadamiamy Naszych Pacjentów.

Zabieg chirurgicznego usuwania znamion jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Nie trwa on długo i od razu po nim możesz wrócić do domu.

Ponieważ po wycinaniu chirurgicznym pieprzyków zakładane są szwy, musisz zgłosić się do nas na ich zdjęcie.

Wypalanie pieprzyków – co to takiego?

Być może słyszałeś o wypalaniu pieprzyków. Brzmi groźnie? Wypalanie pieprzyków to nic innego jak laserowe usuwanie zmian skórnych. Do zabiegu używamy lasera CO2. Także wypalanie zmian skórnych to zabieg laserowy, podczas którego odparowuje woda i pieprzyk znika niczym po dotknięciu czarodziejską różdżką!

Laserowe usuwanie znamion

Lasery w medycynie mają różnorodne zastosowanie i nie skupiają się tylko na działaniach estetycznych. To prawda, że często są wykorzystywane do poprawy wyglądu i kondycji skóry, np. do odmładzania, usuwania owłosienia i zamykania naczynek, ale służą też do usuwania nieudanych tatuaży i makijaży permanentnych.

Wykorzystywanie laserów w medycynie to także usuwanie znamion, włókniaków i blizn. Do blizn, jakie możemy usuwać metodą laserową, należą blizny poporodowe, potrądzikowe i rozstępy. Oczywiście nie wszystkie zabiegi wykonujemy jednym rodzajem urządzenia. Na rynku jest dostępnych wiele typów laserów. Jednym z najbardziej popularnych jest laser dwutlenkowęglowy CO2. Dzięki użyciu najlepszych technik wyjątkowo szybko i sprawnie można wykonać usuwanie rozstępów i innych problemów skórnych, które często są źródłem kompleksów u kobiet.

Laser CO2 i usuwanie zmian

Lasery posiadają różnorodne głowice. W przypadku lasera CO2 jest to głowica chirurgiczna oraz frakcyjna. Pierwsza z nich służy do usuwania m.in. włókniaków i znamion. Natomiast głowica frakcyjna jest stosowana np. do poprawy wyglądu skóry i usuwania rozstępów.

Jak działa laser CO2

Laser CO2 jest stosowany w usuwaniu znamion i włókniaków. Emituje on wiązkę światła o długości 10 600 nm, którą pochłaniają cząsteczki wody znajdujące się w tkankach. Absorbowana energia ulega przemianie w ciepło, dzięki czemu jest możliwe podgrzanie wody do temperatury powyżej 100 stopni C. Powoduje to odparowanie uwodnionej tkanki (dosłownie znamię skórne odparowuje). Dzięki temu, że otaczające cząsteczki białka ulegają denaturacji, podczas zabiegu nie występuje krwawienie. Jest to szybki i bezpieczny zabieg, po którym można wrócić do codziennych czynności. Należy jedynie dbać o higienę i pamiętać o cierpliwym czekaniu, aż strupek sam odpadnie od skóry.

Lasery ablacyjne i nieablacyjne

Do urządzeń ablacyjnych zaliczymy laser Er:Yag (erbowo-yagowy) o długości fali 2,940 nm oraz laser frakcyjny CO2. Czym różni się laser ablacyjny od nieablacyjnego? Lasery ablacyjne są w większym stopniu inwazyjne, „mocniejsze” i pozwalają osiągnąć bardziej spektakularne efekty niż lasery nieablacyjne. Niektórzy uznają, że ich wadą jest natomiast dłuższy okres gojenia i rekonwalescencji. Jednak trwa on przeważnie kilka dni, więc czy rzeczywiście to tak długo?

To prawda, że w przypadku laserów nieablacyjnych czas gojenia jest o wiele krótszy. Nie dochodzi tu do uszkodzenia naskórka, a laser oddziałuje na skórę bez uszkodzenia jej zewnętrznej warstwy.

Laser frakcyjny CO2 należy do grupy laserów ablacyjnych, czyli mających działanie niszczące. Wiąże się to z uszkodzeniem naskórka, w którym promień lasera przysłowiowo „wypala” w równych odstępach malutkie dziurki. Dlatego mówi się czasem o wypalaniu znamion laserem.

Czy usuwanie znamion laserem boli?

Laserowe zabiegi nie należą do całkowicie bezbolesnych, ale przed przystąpieniem do usuwania zmiany, znieczulimy obszar, na którym ona występuje. Pacjenci opisują odczucia nie tyle jako ból, a bardziej jako ciepło, lekkie pieczenie lub delikatne ukłucie. Odczucia są uzależnione od indywidualnej wrażliwości i odporności. Podobnie jak w przypadku regulacji brwi – jedna osoba nie ma problemu z wytrwaniem podczas tej czynności, a dla niektórych bywa to nieprzyjemne. Jednak większość zabiegów jest zupełnie bezbolesna.

W przypadku drobnych pieprzyków i włókniaków, specjalista z naszej kliniki zastosuje bardzo krótkie impulsy. Dzięki temu zabieg usuwania maleńkiej zmiany potrwa kilka sekund i nie będzie potrzebne wcześniejsze znieczulenie skóry.

Nasi pacjenci spokojnie wytrzymują usuwanie laserem kilkunastu włókniaków na jednej wizycie, więc możesz przypuszczać, że nie jest to bolesny zabieg.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania znamion

Jakie są przeciwwskazania do usuwania znamion przy pomocy lasera frakcyjnego CO2? Podobne, jak do wykonywania innych zabiegów.

Są to:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • nowotwory,
  • choroby skóry wynikające z autoagresji, takie jak bielactwo i łuszczyca,
  • aktywne choroby skóry (np. opryszczka),
  • zranienia naskórka w miejscu, w którym miałby być wykonany zabieg laserem,
  • niektóre choroby przewlekłe (np. nieuregulowana cukrzyca, epilepsja),
  • stosowanie niektórych leków.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania znamion?

Nie trzeba specjalnych przygotowań do zabiegu usuwania włókniaków, pieprzyków czy innych zmian skórnych laserem CO2. Po prostu umów się na konsultację do naszej kliniki w Olsztynie. Na miejscu omówimy wszystkie niezbędne szczegóły. Jeżeli będziesz zdecydowany, możemy od razu usunąć omawiany pieprzyk lub włókniak.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowym?

Skórę po zabiegu laserowym należy utrzymywać w czystości.

Jeśli dodatkowo będzie wskazane, byś dezynfekował miejsce po laserze płynem antyseptycznym, zostaniesz o tym poinformowany.

Czasami konieczne jest założenie i zmiana opatrunku, szczególnie przy większych zmianach skórnych.

Przez kilka dni traktuj okolicę poddaną zabiegowi jak miejsce po zranieniu, czyli dbaj o jego szczególną czystość.

Jeżeli usuwano Ci włókniaki na szyi lub pieprzyk na twarzy, przygotuj do snu czystą poszewkę. Postaraj się unikać przytulania ze zwierzętami i przebywania w zapylonych, brudnych pomieszczeniach.

2 miesiące po zabiegu nie można się opalać na słońcu ani w solarium. Zakazane jest również korzystanie z basenu i sauny.

Laserowe czy chirurgiczne usuwanie zmian skórnych?

Jeśli znamię nie jest duże i możesz sobie pozwolić na wizytę w prywatnej klinice, wybierz zabieg laserowy. Nie trzeba po nim zakładać szwów, które w późniejszym czasie będzie trzeba zdjąć.

Po zabiegu laserowym musisz jedynie dbać o czystość skóry i odczekać cierpliwie, kiedy odpadnie niewielki strupek. Nie ma tu zakładania i ściągania szwów.

Nie każda zmiana nadaje się do usuwania laserowego.

Usuwanie pieprzyków – cena

Ceny zabiegów usuwania różnych znamion i pieprzyków są uzależnione od miasta i od miejsca, w którym wykonuje się laser lub chirurgiczne wycinanie. Na koszt zabiegu ma wpływ zastosowana metoda i stopień skomplikowania zabiegu.

Ceny między placówkami mogą znacznie się różnić. W niektórych klinikach medycyny estetycznej są uzależnione od wyboru lekarza, który przeprowadzi zabieg. W przypadku usuwania większej liczby drobnych zmian kliniki często proponują swoim pacjentom atrakcyjne zniżki.

Cena usuwania znamion laserem jest często odmienna od chirurgicznego wycinania zmiany. Inne jest też postępowanie po zabiegu, przebieg kontroli i zalecenia.

Podczas badania i konsultacji poznasz cenę zabiegu usuwania pieprzyków. W przypadku większej liczby zmian możesz spodziewać się indywidualnej wyceny.

Rodzaje znamion barwnikowych

Najważniejszy podział znamion wyróżnia zmiany barwnikowe wrodzone oraz nabyte

Znamiona wrodzone to te, które są z nami od urodzenia. Najczęściej to pojedyncze zmiany, o jednolitym kolorze i gładkiej powierzchni. Mają one równe granice i często rosną na nich włoski.

Znamiona nabyte powstają w okresie dzieciństwa albo dorosłości. Są to zmiany łagodne o gładkiej powierzchni, równym brzegu i symetrii w budowie.

Niepokój powinno budzić znamię barwnikowe dysplastyczne, zwane atypowym. Jest ono raczej większe niż 0,5 cm średnicy, ma nieregularne brzegi i powierzchnię. Może być asymetrycznego kształtu i mieć niejednolity kolor. Takie znamiona wiążą się z ryzykiem przejścia w czerniaka i koniecznie muszą być objęte kontrolą lekarską!

Z ciekawostek, wśród znamion barwnikowych wyróżnia się także:

  • znamię błękitne, czyli niewielką zmianę o niebieskim kolorze, która może być znamieniem wrodzonym, bądź pojawić się dopiero w kolejnych latach życia dziecka.
  • znamię Spitz o grudkowej powierzchni i brązowym lub brązowo-czerwonym zabarwieniu. Często lokalizuje się je na twarzy.
  • znamię Beckera o brunatnym kolorze z obecnymi na powierzchni włosami;
  • znamię Suttona również o brunatnym kolorze, jednak posiadające przejaśnienie (odbarwienie) skóry wokół;
  • znamię Clarka, wyniosłe znamię, w którym komórki barwnikowe znajdują się bardzo powierzchownie (na granicy naskórka).

Jak rozpoznać znamię barwnikowe?

Wszystkie znamiona powinny być otoczone opieką przez ich właściciela, czyli po prostu obserwowane. Można fotografować wybrane znamiona i sprawdzać, czy nastąpiły w nich jakieś zmiany, np. kształtu lub koloru.

Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na zmiany barwnikowe skóry, które są stale poddawane ekspozycji na słońce, regularnie drażnione brzegiem ubrań lub innymi czynnikami.

Laser do usuwania włókniaków

Dlaczego zabiegi laserowego usuwania włókniaków i innych zmian cieszą się coraz większą popularnością? Zabiegi z użyciem systemu laserowego CO2 (ablacyjnego) są bezpieczne i bezkrwawe.

Jak działa laser, który usuwa znamiona skórne? Działanie lasera CO2 polega na emisji energii światła również o długości fali 10 600 nm na powierzchnię zmiany skórnej. Światło lasera jest absorbowane przez tkanki miękkie, co wywołuje odparowanie zawartej w nich wody i bardzo dokładne zamknięcie naczyń.

Zabiegi te są precyzyjne i rzadko kiedy trzeba je powtarzać (np. w przypadku zmian wirusowych może być to konieczne). Co jest kolejną zaletą? Najczęściej zmiana skórna jest usuwana w całości. W trakcie wykonywania zabiegu rana nie krwawi, a w okresie rekonwalescencji dolegliwości bólowe i obrzęk tkanek są mniejsze, niż po chirurgicznym wycięciu zmiany. Po zabiegu laserowym usuwania pieprzyków pozostaje strupek, który odpadnie w ciągu kilku tygodni. I to wszystko!

Jakie zmiany można usuwać laserem?

Możliwości jest tu wiele. Laser zapewne skuteczne usuwanie włókniaków miękkich, brodawek wirusowych, kaszaków, tłuszczaków i przerośniętych gruczołów łojowych. Używa się go także do pozbycia się gruczolaków potowych i kępek żółtych powiek. Laserem CO2 można usunąć naczyniaki rubinowe i brodawki narządów płciowych.

Ciekawostki o znamionach

Gdzie i u kogo występuje czerniak?

Obszar występowania czerniaka jest związany z wiekiem. U młodych mężczyzn najczęściej występuje na klatce piersiowej, a u kobiet na podudziach. Natomiast u osób starszych najczęściej występuje na twarzy. Odnotowano, że szczyt zachorowań na czerniaka tułowia przypada około 50-60 roku życia. Czerniak na głowie i szyi pojawia się przeważnie po 80 roku życia.

Rokowania

Jeżeli choroba zostanie wykryta wcześnie, szanse na wyzdrowienie są bardzo duże. Niestety czasami czerniak powraca. Co do rokowań, odnotowano, że:

  • Rokowanie pogarsza się w zaawansowanym czerniaku, przy czym 5-letnie przeżycie w Europie waha się od 1% do 71% dla stadium regionalnego i od 9% do 28% dla stadium uogólnionego.
  • Najwięcej pacjentów występuje w Australii. W Polsce jest ich znacznie mniej, ale zachorowalność
    szybko rośnie.
  • Moda na opalanie sprawiła, że czerniak jest coraz częściej diagnozowany u osób młodych, nawet w wieku 20-30 lat.

Rozpoznawanie

Jeżeli od zawsze posiadasz wiele znamion na skórze, możesz nawet nie zwracać na nie uwagi. Jednak każda osoba, u której występują znamiona barwnikowe, powinna raz na rok poddać się badaniu dermatoskopem.

Oprócz tego możesz samodzielnie oglądać swoją skórę. Co powinno Cię zaniepokoić?
• przede wszystkim nieregularny kształt, nierówne krawędzie zmiany,
• nierówny kolor,
• rozmiar większy niż 5 mm, zmiana kształtu lub rozmiaru znamienia,
• również swędzenie zmiany powinno być sygnałem do konsultacji z lekarzem i badania dermatoskopem.

Czerniak nie tylko na skórze

Czerniak może pojawić się wszędzie tam, gdzie są obecne melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę (barwnik). Do tych miejsc należą błony śluzowe, siatkówka oka, nawet miejsca pod paznokciami. Zdarzają się przypadki czerniaka w odbycie lub w gardle.

Osoby szczególnie narażone na nowotwór skóry

Do grupy osób wyjątkowo narażonych należą:
• nosiciele określonych mutacji w niektórych genach,
• osoby z bliskim krewnym, u którego zdiagnozowano czerniaka,
• osoby z historią czerniaka lub innego złośliwego raka skóry,
• osoby z wieloma znamionami barwnikowymi,
• osoby z niedoborem odporności, na przykład pacjenci przyjmujący leki
immunosupresyjne po przeszczepieniu narządów.

Inne czynniki ryzyka to:

  • nadmierna ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe,
  • znamiona melanocytowe i plamy soczewicowate,
  • obciążenie genetyczne,
  • miejscowo podrażniane pieprzyki,
  • jasna karnacja, włosy i tęczówka,
  • zmiany hormonalne.

Czerniak dzieli się na cztery główne typy (postać kliniczna i histopatologiczna)
w zależności od wywołujących je zmian i sposobu rozprzestrzeniania się guza.

Kobiety a mężczyźni

Czy czerniak ma ulubioną płeć? Z badań wynika, że ten nowotwór częściej atakuje kobiety. Za to poważniejszy przebieg jest u mężczyzn. Nie jest to udowodnione żadnymi badaniami, ale można zgadywać, że nowotwór nie tyle częściej występuje u kobiet, co po prostu częściej oglądają one swoją skórę i są bardziej czujne

Ciekawostki o laserach

  • Era laserów rozpoczęła się 16 maja 1960 roku za sprawą Theodora Maimana, któremu udało się pobudzić do emisji wiązki laserowej pręt rubinu znajdujący się wewnątrz lampy błyskowej. T. Maiman chciał jak najszybciej podzielić się ze światem naukowym odkryciem i wysłał swoją pracę do czasopisma „Physical Review Letters”. Wydawca zbagatelizował jednak wagę pracy i odrzucił materiały!
  • Dopiero czasopismo „Nature” 6 września 1960 r. opublikowało wspomniany artykuł T. Maimana. Początkowo nie doceniano laserów i nie widziano dla nich szerszego zastosowania. Co zmieniło podejście? Dokonany w 1969 roku laserowy pomiar odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem uzmysłowił możliwości wykorzystania laserów.
  • Pierwszy polski laser skonstruowano w roku 1963 w Wojskowej Akademii Technicznej. Był to laser helowo-neonowy.
  • W roku 1917 Albert Einstein uzupełnił teorię kwantową o zjawisko wymuszonej emisji, zgodnie z którym możliwe jest wzbudzanie atomów do emisji światła. Urządzenia IPL pojawiły się zdecydowanie później, gdyż pierwsze tego typu narzędzie do zamykania teleangiektazji (rozszerzonych naczynek) zostało zarejestrowane przez Agencję Żywności i Leków FDA dopiero w roku 1995.