Mediraty

Fibryna Bogatopłytkowa

Fibryna Bogatopłytkowa

zabieg, o którym będzie głośno!

Ludzki organizm to cud. To perfekcyjna maszyna, w której zachodzą miliony procesów, dzięki którym możemy robić w życiu to, co chcemy! Od kiedy medycyna estetyczna zaczyna wykorzystywać ten potencjał, zamiast go poprawiać, kochamy ją jeszcze bardziej. Fibryna bogatopłytkowa to właśnie taki zabieg – wykorzystujący możliwości odnowy i regeneracji naszego organizmu, a do tego jest preparatem wykonanym z naszej własnej krwi. Czy to nie brzmi fantastycznie? Tak właśnie jest!

Wybierz ten zabieg i przypomnij swojemu organizmowi, że potrafi.
A on pokaże Ci, jak piękna potrafi być Twoja skóra.

Wskazania do zabiegu:

  • wszechstronna poprawa wyglądu skóry: gęstości, napięcia, elastyczności, faktury,
  • redukcja blizn (trądzik, oparzenia, rozstępy),
  • wygładzenie zmarszczek i bruzd, profilaktyka antystarzeniowa,
  • redukcja worków i cieni pod oczami,
  • remodeling włókien kolagenowych.

Zalety:

  • naturalny efekt, z wykorzystaniem właściwości organizmu,
  • zabieg wykonywany z użyciem materiału pobranego z krwi pacjenta,
  • 100% biozgodność z organizmem.

Często Zadawane Pytania

Jakich efektów możesz się spodziewać?
Jak to działa?
Jak wygląda zabieg?
Ile kosztuje zabieg?

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WĘCEJ?

ZADZWOŃ

 

(89) 307 03 20

Zastanawiasz się nad innymi aspektami zabiegu? Masz inne nurtujące Cię pytania? Nie czekaj, zadzwoń do nas.

Fibryna bogatopłytkowa Olsztyn

Fibryna bogatopłytkowa to rewolucja. Naprawdę tak jest! Uwielbiamy o niej opowiadać klientkom, uwielbiamy, kiedy są zadowolone z tego efektu, lubimy powtarzać, że „to nie my, to natura!” – bo tak rzeczywiście jest. Nasza własna krew, nasze własne komórki, mają wielką moc. Z wiekiem ich działanie w pewnym stopniu zwalnia, upośledza się – szczególnie w obliczu dużej ilości stresu, zanieczyszczenia środowiska, własnych zaniedbań w żywieniu czy pielęgnacji. Zabieg fibryny bogatopłytkowej to zastrzyk energii, zastrzyk nowych, gotowych do pracy komórek – a potem patrzenie, jak pięknie pracują. To będzie widać w lustrze 🙂

Fibryna bogatopłytkowa - zabieg godny polecenia

Każda z nas chce wyglądać pięknie. Lubi spojrzeć rano w lustro i stwierdzić, że jest dobrze. Nie chodzi o to, żeby walczyć z czasem, prasować zmarszczki i nerwowo poszukiwać kolejnego zabiegu, który zrobi z nas szesnastolatkę. Nie każda kobieta korzysta z zabiegów medycyny estetycznej, tak samo, jak nie każdej kobiety zmarszczki dodają uroku, nie każda z nas „nie wygląda” na swój wiek, nie z każdą z nas natura obchodzi się tak samo. I jeśli dzisiejsza medycyna pozwala te różnice zatrzeć – dlaczego by z tego nie skorzystać? Szczególnie że zabieg fibryny bogatopłytkowej jest tak bardzo zgodny z naturą, z naszym organizmem!

Wybierz zabieg w BClinique

Fibryna bogatopłytkowa to nie jedyny zabieg w BClinique, w którym korzystamy z preparatów autologicznych. To też nie jedyny zabieg, który polecamy do wszechstronnej poprawy wyglądu skóry. Zanim zaproponujemy Ci konkretne rozwiązanie, zawsze najpierw spotykamy się na konsultacjach, gdzie możemy zobaczyć Twoją skórę, porozmawiać o zdrowiu, przebytych chorobach, alergiach. Dopiero na tej podstawie możemy zaproponować zabieg, który spełni oczekiwania. Czy to będzie fibryna bogatopłytkowa? Olsztyn i BClinique to miejsce, w którym możesz się tego dowiedzieć.

Zabiegi z użyciem fibryny bogatopłytkowej cieszą się od kilku lat ogromną popularnością. Dwa mocne argumenty przemawiające za skorzystaniem z tego zabiegu to, po pierwsze: regenerujące działanie fibryny, a po drugie: pozyskanie jej z własnej krwi. Raczej nie będzie przesadnym stwierdzenie, że zabieg ostrzykiwania fibryną należy do grupy zabiegów niewykorzystujących obcych nam składników i preparatów. Fibrynę wykorzystuje się nie tylko do zabiegów odmładzania twarzy, ale również szyi i dłoni.

Co to jest fibryna bogatopłytkowa

Fibryna bogatopłytkowa, czyli fibryna bogata w płytki (PRF ang. Platelet-Rich-Fibrine) jest matrycą fibrynową, która należy do preparatów bogatopłytkowych pozyskiwanych z krwi pacjenta.

Krew jest tkanką łączną, płynną, krążącą w naczyniach krwionośnych. Dzięki hemoglobinie, która jest barwnikiem krwi, ma intensywny czerwony kolor. Główne funkcje krwi to transport, termoregulacja, udział w procesach krzepnięcia oraz udział w procesach odpornościowych i obronnych.

Główne składniki krwi to osocze oraz komórki krwi. Osocze to płynny składnik stanowiący otoczenie dla komórek krwi. Stanowi ono około 55% całkowitej objętości krwi.

Znaczna część osocza to woda. Pozostałą część stanowią składniki odżywcze, głównie białka. Elementy morfotyczne krwi to krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki krwi. W osoczu znajduje się wiele składników, takich jak woda, elektrolity, białka transportujące substancje odżywcze i hormony.

Fibrynogen elementem osocza

Fibrynogen należy do elementów osocza, który odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. W reakcji enzymatycznej fibrynogen przekształca się w fibrynę, tworząc gęstą sieć włókien. To właśnie fibryna jest głównym składnikiem skrzepu krwi, który zabezpiecza organizm przed nadmierną utratą krwi w przypadku uszkodzenia naczyń.

Jak wygląda ten proces? Krzepnięcie krwi obejmuje kilka etapów. W wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, komórki krwi zwane płytkami krwi gromadzą się w miejscu uszkodzenia, tworząc pierwotną zatyczkę. Następnie fibrynogen przekształca się w fibrynę, wzmacniając i stabilizując zatyczkę, co prowadzi do utworzenia trwałego skrzepu.

Badania nad osoczem i fibryną wykazały, że są one bardzo ważne nie tylko w procesie krzepnięcia, ale również w leczeniu kontuzji i urazów, jako terapie regeneracyjne. Przyspieszają gojenie się tkanek.

PRF, czyli fibryna bogatopłytkowa jest od lat stosowana w chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji oraz stomatologii wieku rozwojowego. Jej właściwości regeneracyjne wykorzystuje się z powodzeniem także w ortopedii. Medycyna estetyczna korzysta z właściwości fibryny nie tylko w zabiegach odmładzających skórę. PRF jest podawana np. w przypadku blizn, rozstępów czy do wypełnienia bruzd i redukcji „dołów” pod oczami.

Jak działa fibryna bogatopłytkowa

Wiadomo, że omawiana fibryna działa silnie regeneracyjnie, ale na czym dokładniej polega to działanie? PRF w swoim składzie posiada szereg czynników przyśpieszających procesy proliferacji (czyli procesu mnożenia) komórek, tworzenia naczyń włosowatych (angiogenezę), reakcję ruchową (chemotaksję), mitozę (proces podziału jądra komórkowego). Przyspiesza wzrost i dojrzewanie kości, ich regenerację, a także proces gojenia ran.

Poprzez stymulację procesu angiogenezy, PDGF wspiera dostarczanie składników odżywczych i tlenu do obszarów uszkodzonych, co przyspiesza gojenie.

Fibryna bogatopłytkowa w odpowiednim czasie uwalnia zawarte w sobie czynniki wzrostu, cytokiny oraz komórki, do których należą:

  • płytkowy czynnik wzrostu (PDGF),
  • transformujący czynnik wzrostu β1 (TGF-β1),
  • czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF),
  • insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF),
  • płytkopochodny czynnik wzrostu AB (PDGFAB).

PDGF wpływa również na komórki układu immunologicznego, modulując procesy zapalne. Kontroluje reakcję immunologiczną, co jest istotne w kontekście równowagi pomiędzy gojeniem a reakcją na obce ciała.

To wszystko może wydawać się bardzo skomplikowane, więc skupmy się po prostu na tym, że fibryna bogatopłytkowa jest pozyskiwana z krwi pacjenta i zawiera składniki wspierające procesy regeneracji skóry, takie jak czynniki wzrostu i białka. Dzięki takiemu działaniu stymuluje ona produkcję kolagenu i elastyny, włókien podporowych skóry, które odpowiadają za jej elastyczność i jędrność.

Kilka słów o kolagenie i jego utracie

Dlaczego to takie ważne, by stymulować produkcję włókien kolagenowych? Z wiekiem w skórze spada tempo syntezy kolagenu, a jego włókna ulegają ścieńczeniu. Nie są już tak silną siatką rusztowania dla skóry, jak w młodości.

Wpływ promieniowania UV jeszcze bardziej pogarsza stan. W badaniach zaobserwowano, że włókna kolagenowe zwiększają aktywność MMP pod wpływem słońca. Enzymy te zwiększają aktywność również z wiekiem.

Poza zwiększoną fragmentacją i degradacją kolagenu wykazano zaburzenia czynności fibroblastów starzejącej się skóry. Fibroblasty odpowiadają za wytwarzanie nowych włókien kolagenowych, więc zaburzenie ich działania wiąże się ze spowolnieniem syntezy i wymiany kolagenu. Przepuszcza się, że zanik skóry (atrofia) i problem z gojeniem się ran u osób starszych, wynika ze zmniejszonej biosyntezy.

Oczywiście za zmiany w strukturze i wyglądzie skóry u osób starszych nie odpowiada tylko zanikający kolagen. Obserwuje się również mi.in. zmniejszenie ilości podskórnej tkanki tłuszczowej, a to ma wpływ na wygląd skóry, jej jędrność i opadanie owalu twarzy.

Pozyskiwanie fibryny z krwi

Jeśli chodzi o pozyskiwanie fibryny, jest wiele protokołów, zestawów i urządzeń pozwalających ją otrzymać. Są to ważne aspekty, ponieważ przygotowanie materiału, ma wpływ na jakość końcowego produktu, jaki użyjemy do zabiegu pielęgnacyjnego na twarz lub pod oczy.

Najczęściej fibrynę pozyskuje się według protokołu opracowanego przez doktora Josepha Choukrouna. Sam protokół przygotowania jest bardzo prosty, ale ważne jest to, że fibryna musi zostać wyprodukowana tuż przed jej zastosowaniem. Potrzebujemy do tego specjalnej wirówki, w której umieszczamy pobraną  od pacjenta krew. Jest to konieczne, aby oddzielić osocze i płytki krwi od pozostałych elementów krwi.

Jak wygląda zabieg z fibryną?

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego pobieramy od pacjenta krew. I co dalej? Krew umieszcza się w probówce i wiruje według określonej procedury, na którą składa się czas i ilość obrotów.

Jaką metodą podawana jest fibryna w zabiegu na twarz?

Zabieg wygląda tak jak zabieg mezoterapii igłowej. Niewielkie depozyty fibryny zostają podane przy pomocy igły, z zachowaniem odpowiednich odstępów. Poza techniką podawania depozytami (kropelkami), stosujemy też technikę liniową (podłużną).

Czy fibrynę i osocze można stosować pod oczy?

Oczywiście. To, że skóra pod oczami jest cieńsza, nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu. Wręcz przeciwnie. Cienka i delikatna skóra pozbawiona tłuszczu starzeje się wyjątkowo szybko i zabieg z fibryną pod oczy można wykonywać już od około 30 roku życia.

Skuteczność fibryny potwierdzają zmniejszone doły i cienie pod oczami oraz ogólna poprawa struktury i napięcia skóry.

Inne zabiegi pod oczy

Jeśli zastanawiasz się nad alternatywami dla zabiegi ostrzykiwania fibryną okolicy pod oczami, do wyboru masz poniższe zabiegi. Możesz je wykonać w naszej klinice, więc jeśli zdecydujesz się na konsultację lekarską, omówimy ich sens w Twoim konkretnym przypadku.

Mezoterapia to zabieg, podczas którego w skórę pod oczami wstrzykuje się koktajl witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Może to być nieusieciowany kwas hialuronowy, peptydy lub kolagen. Mieszanki składników mają wszechstronne działanie: nawilżają, poprawiają napięcie, ale też koloryt cery. Sam zabieg mezoterapii, czyli nakłuwania (nawet, gdyby nie był połączony z aplikacją koktajlu) działa na skórę bardzo stymulująco, ponieważ pobudza ją do pracy nad samoregeneracją.

Stymulatory tkankowe to preparaty również podawane metoda mezoterapii. Podobnie iniekcje z kwasu hialuronowego. Wybierając preparat do mezoterapii okolicy oczu, zwracamy uwagę na stan skóry pacjenta i skłonność do obrzęków. Nie każdy preparat jest polecany każdemu.

W przypadkach zaawansowanych zmian skóry pod oczami niektórzy pacjenci decydują się na zabiegi chirurgiczne, czyli blefaroplastyka. Te zabiegi operacyjne możesz wykonać również w naszej klinice medycyny estetycznej.

Jak widzisz, zabiegów na poprawę wyglądu skóry wokół oczu jest sporo. My proponujemy zacząć od mezoterapii fibryną bogatopłytkową, koktajlami lub dopasowanym stymulatorem. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, zawsze można zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

Nie mamy też zamiaru “naciągać” Cię na kosztowne zabiegi, by i tak zaproponować blefaroplastykę! Podczas konsultacji przedstawimy możliwości i doradzimy, jakie zabiegi będą mieć sens w Twoim przypadku.

Zalety zabiegu fibryną

  • Ze względu na swoje pochodzenie fibryna bogatopłytkowa nie niesie ryzyka wystąpienia alergii.
  • Jest znakomitą alternatywą dla zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, zabiegów laserowych i stymulatorów.
  • Wykazuje skuteczność nie tylko w redukcji zmarszczek. Fibryna jest skuteczna w pracy z bliznami, rozstępami i bruzdami.

Kiedy efekt po fibrynie?

Pełne efekty są widoczne po ok. 2-3 tygodniach od momentu poddania się zabiegowi. Na serię składa się kilka zabiegów. Teraz zapewne zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje jeden zabieg ostrzykiwania fibryną.

Cena jednego zabiegu z użyciem fibryny pacjenta wynosi 1000 zł. W przypadku połączenia iniekcji fibryną z innym zabiegiem w naszej klinice jest to koszt 600 zł.

Czy jest to dużo? Porównując inne zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgiczne, te koszty nie są wygórowane. Przekonasz się o tym już po pierwszym zabiegu.

Zalecenia po zabiegu fibryną

Chociaż nie jest jeszcze do końca pewne, jaki wpływ może mieć promieniowanie ultrafioletowe na skórę po zabiegu z fibryną, zalecamy unikanie słońca przez okres minimum 2 tygodni. Ponieważ każdy zabieg z użyciem igły wymaga solidnej ochrony przeciwsłonecznej, rekomendujemy ją i tutaj.

Nawet po zabiegu tradycyjnej mezoterapii igłowej lub mikroigłowej należy wystrzegać się od opalania i chronić skórę wysokim SPF. Ma to na celu ochronę przed poparzeniami i przebarwieniami.

Przeciwwskazania do fibryny na twarz lub pod oczy

Cudowne właściwości osocza są niezaprzeczalne, ale mimo tego istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Należą do nich:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • trombocytopenia,
  • hipofibrynogemia,
  • okres ciąży lub karmienia piersią,
  • nowotwory,
  • jakakolwiek tocząca się aktualnie infekcja.

Osocze w leczeniu łysienia

Warto wspomnieć również o innym zastosowaniu osocza niż odmładzanie i regeneracja skóry twarzy i okolicy oczu. Cudowne właściwości osocza bogatopłytkowego są wykorzystywane również w leczeniu łysienia i zapobiegania nadmiernej utracie włosów.

Osocze bogatopłytkowe jako źródło skoncentrowanych płytek krwi, po podaniu igłą wydziela w skórze czynniki wzrostu. Mają one wpływ na pobudzenie mieszków włosowych i procesów naprawczych, regeneracyjnych.

Tak jak w przypadku wyżej opisanych zabiegów i tu osocze uzyskuje się poprzez odwirowanie krwi pobranej od pacjenta tuż przed zabiegiem. A co z efektami? Zauważalnym efektem jest odżywienie i ukrwienie skóry głowy, a także stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu. Zabieg jest polecany również jako profilaktyka u osób, które zaczęły tracić włosy w okresie ciąży, karmienia piersią, po sytuacjach ekstremalnie stresujących lub wyniszczających dietach odchudzających.

Ciekawostki o osoczu i fibrynie bogatopłytkowej

  • Termin osocze bogatopłytkowe PRP został stworzony przez hematologów w latach 70. XX wieku w celu opisania osocza o zwiększonym stężeniu krwinek płytkowych w porównaniu ze stężeniem krwinek płytkowych w krwi obwodowej, którym początkowo leczono chorych z trombocytopenią.
  • Dekadę później osocze zaczęto stosować w chirurgii szczękowo-twarzowej, a następnie w medycynie sportowej w leczeniu urazów.
  • W 1974 roku Kohler i Lipton w badaniach nad fibroblastami odkryli, że płytki krwi (PLT, platelets) mogą być traktowane jako stymulator wzrostu. W kolejnych latach odkryto, że PLT są źródłem wielu czynników wzrostu (GFs, growth factors).
  • Pierwsze kliniczne zastosowanie autologicznego osocza podczas zabiegów chirurgicznych na otwartym sercu opisano w 1987 roku we Włoszech.
  • W 1994 roku zastosowano ją w zabiegach rekonstrukcji żuchwy.
  • W 1997 roku Whitman i wsp. jako pierwsi opisali metodę otrzymywania osocza bogatopłytkowego. Pierwsza i druga dekada XXI wieku przyniosły większe zainteresowanie PRP w medycynie sportowej oraz w dermatologii, główniew leczeniu blizn, w zabiegach odmładzania skóry i w leczeniu łysienia plackowatego.
  • Osocze bogate w płytki krwi nie jest stosowane tylko u ludzi. W medycynie weterynaryjnej zabiegi z użyciem osocza są stosowane u zwierząt, szczególnie w leczeniu kontuzji u koni, psów czy kotów.
  • Osocze jest badane jako potencjalna terapia wspomagająca w przypadku chorób skóry, takich jak łuszczyca. Badania nad tym obszarem są w fazie eksperymentalnej, ale wyniki są obiecujące. Chorzy na łuszczycę często nie mogą znaleźć dla siebie skutecznej terapii, więc każda nowa możliwość dałaby im nadzieję na poprawę komfortu życia!

Badania niech trwają, a my zapraszamy Cię do naszej kliniki na niezobowiązującą konsultację medyczną. Przypominamy, że nasz personel posiada wykształcenie medyczne i pacjenci mogą poczuć się u nas spokojnie i pewnie na każdym etapie przed, w trakcie i po zabiegu!

Jak wybrać dobrego lekarza medycyny estetycznej?

Wybór dobrego lekarza medycyny estetycznej to kluczowy krok w zapewnieniu sobie nie tylko efektywności zabiegów, ale i pełnego bezpieczeństwa! Na co zwrócić uwagę, wybierając lekarza?

  • Przede wszystkim, warto sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie wybranego lekarza. Czy jego nazwisko po wpisaniu w wyszukiwarkę wiąże się z jakąś kliniką, uczelnią czy jest owiane tajemnicą?
  • Kolejnym istotnym aspektem jest sprawdzenie opinii pacjentów, zarówno online, jak i poprzez zapytanie znajomych. Jeżeli opierasz się na opiniach online, zwróć uwagę czy klinka ma możliwość ich weryfikacji. Niestety w obecnych czasach konkurencja potrafi pisać nieprzychylne opinie z fałszywych kont.
  • Dobry lekarz zawsze zaoferuje konsultację przed zabiegiem, umożliwiając omówienie oczekiwań i dostosowanie planu do indywidualnych potrzeb. Nasza klinika zawsze oferuje takie konsultacje!
  • Kluczowe jest również skonsultowanie się z lekarzem w sprawie możliwych skutków ubocznych i ryzyka związanego z danym zabiegiem. Nie wyobrażamy sobie nie poruszyć z pacjentem tak ważnych aspektów.

Podsumowując, wybierając lekarza medycyny estetycznej, zwróć uwagę na jego kwalifikacje, opinie pacjentów i wszystko to, co jest przed i po zabiegu, czyli konsultacje i kontrole.

Serdecznie zapraszamy, nie tylko na zabiegi fibryną i osoczem na twarz i pod oczy.